Az előadások fókuszában az Alaptörvény közpénzügyekre, illetve az ÁSZ intézményi feladatkörére gyakorolt hatása állt, főként azzal a céllal, hogy az elmúlt tíz esztendő kiemelkedő, a közpénzügyek területén elért eredményeit összefoglalja, illetve a megszerzett tapasztalatok és tudás megosztásával, e területen további fejlődést kezdeményezzen.
A konferencia nyitóelőadásában Dr. Báger Gusztáv rávilágított: „az állam akkor működik megfelelően, ha szolgálatát a közjó érdekében sokoldalúan teszi, ha megteremti a gazdaság számára a fejlődés feltételeit és a szükséges stabilitást". Kiemelte, hogy az eredményes kormányzati tevékenység az alkotmány, az államcélok dallamának végig hullámoztatása a döntéselőkészítési és a döntési folyamatokon, egészen a gazdaságpolitikai és költségvetési stratégiák kidolgozásáig. Dr. Báger Gusztáv előadásáról bővebben itt olvashat.
Domokos László, az ÁSZ elnöke felidézte: „tavaly ünnepeltük az Állami Számvevőszék jogelődje megalapításának a 150. évfordulóját. Büszkén írhattuk ki az évforduló évében használt logónkra, hogy az Állami Számvevőszék 150 éve a közpénzek őre. Ebből az utolsó közel 10 évben az Alaptörvény által rögzített jogi keretek között végezhettük a munkánkat. Az Alaptörvény rendelkezései lehetőséget és motivációt adtak arra, hogy feladatainkat még eredményesebben teljesítsük." – hangsúlyozta előadásában Domokos László. Kitért arra is, hogy a hazai jogszabályi hierarchia csúcsán álló Alaptörvényben az egyik legalapvetőbb változtatást a közpénzügyek tárgykörének alkotmányos szintre való emelése jelentette.
Dr. Kovács Árpád a Költségvetési Tanács elnöke arról szólt, hogy a hazai pénzügyi stabilitás megteremtésének és őrzésének, a fenntartható gazdasági növekedés elérésének, valamint a pandémia elleni sikeres küzdelemnek - legújabban pedig a gazdaság gyors növekedést hozó fordulatának - miként lehetett és lehet hozzájáruló segítője az Alaptörvény közpénzügyi szempontból legjelentősebb rendelkezése, az ún. államadósság-szabály, valamint a költségvetési stabilitás szabályainak betartása kapcsán milyen szerep hárul a Költségvetési Tanácsra.
Dr. Kandrács Csaba a Magyar Nemzeti Bank alelnöke ismertette, hogyan járult hozzá az MNB a magyar gazdaság stabilitásának biztosításához. Kiemelte, hogy az előző évtizedben a szervezet számos programot hajtott végre, amelyek hozzájárultak az árstabilitás eléréséhez és a fenntartható növekedéshez. Az intézkedéseknek köszönhetően a 2020-as járvány idején Magyarország megfelelő gazdaságpolitikai mozgástérrel és stabil fundamentumokkal rendelkezett.
Dr. Sulyok Tamás az Alkotmánybíróság elnöke elmondta, hogy az alkotmány mindig különleges szerepet tölt be egy nemzet életében: meghatározza az alkotmányos berendezkedés kereteit, a legfontosabb állami intézményeket, illetve az állam és az állampolgárok közötti viszonyrendszert. Ez a nemzet életének kereteit meghatározó alapvető politikai és jogi dokumentum a távlatokba kell, hogy tekintsen.
A konferencián elhangzottakról bővebben itt olvashat.