Kucsma Daniella - Varga Krisztina
A szervezetek hatékony működése, ezek hatékonyságának mérése minden egészségügyi intézményben kulcskérdés. Tanulmányunkban egy olyan módszertant mutattunk be, ami egy megoldási javaslat lehet a hatékonyság mérésére. A DEA-módszer alapja, hogy a szervezetek esetén bemeneti és kimeneti mutatókat határoz meg (egyrészt olyan mutatókat, amelyek a működéshez hozzájárulnak, másrészt olyan mutatókat, amelyek a működés követően jönnek létre). Vizsgálatunk egyértelműen alátámasztja Lapid (1997) azon álláspontját, miszerint a DEA-módszer előnye, hogy nem csak az adott egység hatékonyságát számítja ki, hanem viszonyszámokat is megjelenít.
A módszer fókuszában az úgynevezett best practice meghatározása áll, ami a 100 százalék, azaz 1 hatékonyságot jelenít meg, így az összehasonlítás alapját is képezi (Dózsa, Ecseki 2012). A módszertan kidolgozása során bemeneti és kimeneti mutatópárokat fogalmaztunk meg a könnyebb öszszehasonlíthatóság és számszerűsíthetőség érdekében. A mutatópárok például bevétel és kiadás, vagy aktív ágyszám és ténylegesen működő ágyszám. Továbbá, annak érdekében, hogy elkerüljük a torzítást, az egészségügyi intézmények tipologizálása is szükségesség vált. Kiválasztásunk alapján a 600–1200 ágyszámmal rendelkező, általános profilú kórházakat vontuk be a vizsgálatba, mivel méretük alapján az összehasonlíthatóság is megvalósult. A DEA-program futtatásának az eredményei egyértelműen megmutatták, hogy vannak olyan intézmények, amelyek nem működnek olyan hatékonyan, mint a vizsgálatba bevont szervezetek többsége.
A módszertan – bizonyos, korábban vázolt korlátok figyelembevétele mellett – hasonló profilú intézmények működési hatékonyságának összehasonlításához kifejezetten ajánlott. A jelenlegi kutatás a módszertan tesztelésénél és próbavizsgálatoknál tart, a gyakorlati alkalmazásához még további kutatások, valamint a mutatószámok pontosítása szükséges. A minőség a versenyképesség egyik kulcsfontosságú tényezője, amely meghatározó tényező az egészségügyi szolgáltatók vizsgálatánál is. A jelenlegi tesztelés alapján megállapítható, hogy az intézmények öszszehasonlíthatók ebben az ágazatban is, a DEA-módszer jó alapot szolgál a hatékonyságvizsgálat során.
…
Kucsma Daniella a Miskolci Egyetem tanársegéde, Varga Krisztina a Miskolci Egyetem adjunktusa
...
A teljes tanulmány itt olvasható, a Pénzügyi Szemle legújabb száma itt érhető el.