Svraka András - Szabó István - Hudecz Viktor
Az aktivitási ráta Magyarországon és Közép-Európa országainak jelentős részében elmarad az Európai Unió átlagától, amely egyes jól különhatárolható foglalkoztatási csoportnak tulajdonítható. Empirikus adatok szerint ezeknek a csoportoknak a munkakínálata erősebben reagál az ösztönzőkre az extenzív határon.
A szerzők tanulmányukban bemutatják, hogy milyen munkaerő-piaci érvek szólnak a munkáltatói oldalon, célzottan nyújtott adókedvezmények bevezetése mellett. Emellett megvizsgálják, hogy a 2012-től megszűnt általános adójóváírás, valamint 2013-tól a Munkahelyvédelmi Akció keretében megvalósított célzott kedvezmények érintettjei milyen jövedelmi kategóriába tartoznak.
Eredményeik azt mutatják, hogy az általános adójóváírást nagymértékben a mediánjövedelem feletti háztartások vették igénybe. Ezzel szemben a célzott kedvezmények nagyobb arányban segítik az alacsonyabb jövedelmű háztartásokban élőket.
...
A teljes tanulmány itt olvasható, a Pénzügyi Szemle legújabb száma itt érhető el.
Svraka András, Szabó István és Hudecz Viktor a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai
2013. november 26. 11:38
Foglalkoztatásösztönző adókedvezmények a munkaerőpiacon
Svraka András, Szabó István és Hudecz Viktor, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai a Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmányukban bemutatják a munkáltatói és munkavállalói, valamint a célzott és általános munkát ösztönző adókedvezmények közti döntési szempontokat a magyar munkaerő-piac jellegzetességei mellett. Továbbá megvizsgálják, hogy a 2012-től megszűnt általános adójóváírás, valamint a célzott kedvezmények érintettjei mennyiben különböznek a háztartási ekvivalens jövedelem alapján. (Pénzügyi Szemle 2013/4)