
Borbély Katalin
A korabeli, mértékadó szakirodalom vizsgálata alapján mindenképpen megalapozottnak tekinthető a számviteli szakmára a korábban megfogalmazott két jellemző, azaz a korszerűség és időszerűség.
A vizsgált időszakban alakultak ki a számvitel és a számviteli információk áramlásának mai értelemben vett jellemzői. Eltekintve az akkori és a mai (digitális) eszközrendszer közötti különbségtől, egyre nagyobb tömegű gazdálkodási információt kellett feldolgozni a lehető legpontosabban és leggyorsabban, mert a gazdálkodás és annak a környezeti hatásokra való reakcióideje jelentősen lecsökkent. A vállalatok vezetőinek egyre komplexebb döntéseket kellett hozniuk, viszonylag rövid idő alatt.
A vagyonértékelés kérdései természetesen nem voltak új keletűek. Ugyanakkor a szakma képviselői nagy hangsúlyt fektettek a számviteli alapelvekre és ezen keresztül a mérlegvalódiság vizsgálatára. Ennek fontossága azóta sem csökkent a legcsekélyebb mértékben sem. Akár a hatályos magyar számviteli törvény értékelési előírásait, akár a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok által előírt értékelési módszereket vesszük alapul - amelyek ismerete a szakmai munka megfelelő színvonalú végzésének elengedhetetlen feltétele -, központi kérdésük az egyes vagyonrészek értékelése, illetve a beszámolóval kapcsolatos alapvető követelmények (megbízható és valós kép, hű bemutatás) maradéktalan teljesítése. Mindez megfelel a mérlegvalódisággal kapcsolatos korabeli elvárásoknak is, és nem összeegyeztethető a titkos tartalék képzésével, felhasználásával.
A korabeli gazdálkodási környezet vizsgálata során egyértelmű a gyors változás, ami leginkább az értékelés stabilitását követelte meg. Ahogy a korábbiakban is olvasható volt, a múlt század első felének gazdasági jogalkotása sokkal kevesebb előírást, korlátot tartalmazott, mint a jelenleg hatályos számviteli törvény. Ezek részletes összehasonlítása azonban, figyelembe véve az egyéb környezeti tényezőket is, messze túlmutat a tanulmány keretein.
...
Borbély Katalin a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense
...
A teljes tanulmány itt olvasható, a Pénzügyi Szemle legújabb száma itt érhető el.
Belépés az oldalra